Okres spędzony przez dziecko w przedszkolu, to czas intensywnego rozwoju umysłowego jak i fizycznego. Oczywiście do tego chodzi odżywanie, które jest również bardzo ważne. Posiłki dla takiego malucha powinny być starannie zaplanowane. Jeśli chodzi o produkty, które mają dużą wartość odżywczą dla dziecka, to produkty wysokiej jakości, oraz te które są jak najmniej przetworzone.
Co powinny zatem jeść dzieci w wieku przedszkolnym?
Pożywienie naszych pociech powinno zawierać jak najwięcej substancji odżywczych, w tym mikroelementy oraz witaminy, które są bardzo dobrze przyswajane przez młody, rozwijający się organizm. Dziecko powinniśmy karmić zgodnie z piramidą żywieniową (powinny zawierać produkty: zbożowe, warzywa, owoce, produkty białkowe, tłuszcze oraz cukry).
Zajmijmy się więc pokrótce każdym produktem. Na pierwszy ogień idą zatem produkty zbożowe. Są one dla nas jak i dla dzieci źródłem węglowodanów (dostarczają nam energii). Zboża zawierają w sobie masę składników mineralnych, między innymi: żelazo, miedź, magnez, cynk, potas, fosfor. Warto dodać, że zboża nieoczyszczone dostarczają nam również błonnika, który wspomaga nasze trawienie, oraz bardzo dobrze działa na pracę jelit.
Owoce i warzywa, to produkty, które w rozwoju młodego organizmy są bardzo ważne i niezwykle cenne. To też powinny one gościć na talerzu nawet pięć razy dziennie. Te produkty to bardzo cenne źródła witamin, oraz substancji takich jak kwas foliowy, beta-karoten. Znajdziemy również w nich wiele składników mineralnych: wapń, magnez, sód, potas. Należy tutaj również zaznaczyć, że dzięki wodzie, która znajduje się w owocach i warzywach, to są one mało kaloryczne, dzięki czemu unikamy otyłości.
Następną kategorią są produkty białkowe, które pełnią przede wszystkim rolę budulcową. Przetwory mleczne, to bardzo dobre źródło wapnia, które odpowiada za budowę kości, ale i zębów. Ale dzisiaj coraz większa liczba dzieci ma różnego rodzaju uczulenia np. na mleko. Wtedy aby dziecko przyjmowało białko, warto dawać dziecku, suszone owoce, migdały. Również sporo białka zawierają ryby. Dlatego w okresie dojrzewania powinno się rybę jeść nawet 3 razy w ciągu tygodnia. Ryby oprócz wielu składników zawierają również kwas tłuszczowy omeg-3, który odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego, jak również wzmacnia układ odpornościowy.
Do ostatniej kategorii zaliczamy produkty, które należą do grupy wysokokalorycznych. Dlatego też powinno się je stosować z umiarem. Głównie jako dodatek żywieniowy.
Pamiętajmy, że stosowanie odpowiedniej diety, to bardzo ważna rzecz, której trzeba się trzymać i starać ją respektować. Bo w przypadku małych dzieci jest ona odpowiedzialna, za prawidłowy rozwój naszego dziecka. Najgorsze jest, kiedy widzi się w znanej sieci fast food’owej dziecko w wieku około 3 latek, które zajada się frytkami albo jeszcze gorzej – hamburgerem. Tego powinniśmy unikać jak ognia.
Dlatego np. kiedy zapisujemy dziecko do przedszkola Warszawa, zainteresujmy się wcześniej, jakie w tym przedszkolu jest menu (co te dzieci w ogóle jedzą).