Zdrowa kobieta

Zdrowie jest jednym z najważniejszych czynników życia społecznego. Zdrowe społeczeństwo przekłada się na wiele ważnych aspektów: demograficznych, ekonomicznych i społecznych, dlatego tak ważną sprawą jest dobrze rozwinięta opieka medyczna. Medycyna to bardzo złożony i skomplikowany dział nauki, gdzie liczne specjalizacje odpowiadając zdrowotnym potrzebom społecznym. Konkretne działy medycyna dbają o zdrowie wszystkich warstw społecznych, począwszy od noworodka, kończąc na osobach starszych.

Wyjątkowo duży dział medycyny zawiera ginekologia. Jest to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Ściśle związana jest z położnictwem, czyli opieką nad kobietą ciężarna i około porodową. Każda kobieta cyklicznie powinna przeprowadzać badania ginekologiczne połączone z wizyta u lekarza ginekologa.

naked-459711_1280

Badanie to podobnie jak i każde badanie lekarskie, powinno składać się z kilku elementów. Po pierwsze zebranie wywiadu dotyczącego objawów i schorzeń występujących w przeszłości, a także dane szczegółowe dotyczące miesiączkowania, informacje na temat współżycia seksualnego czy występowania innych niepokojących objawów. Ważne jest aby pacjentka szczerze przekazała wszystkie wymagane informacje, co w przyszłości może pomóc w prowadzeniu leczenia. Drugi etap to badanie piersi, które powinno być wykonywane przy każdej wizycie. Trzeci etap to typowe badanie ginekologiczne pacjentki – polegające na badaniu powłok brzusznych oraz narządów rodnych i miednicy. W razie konieczności lekarz może zalecić badania dodatkowe na przykład laboratoryjne i obrazowe.

Po ukończeniu 40 roku życia kobiety powinny prowadzić cykliczne badania mammograficzne. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak lekarze zalecają aby przeprowadzać je w pierwszej fazie cyklu, kiedy wrażliwość piersi na dotyk jest najmniejsza. Samo badanie jest krótkie i trwa do 4 minut, podczas których wykonuje sie zdjęcia w położeniu góra-dół i ujęciu skośnym. Badana pierś umieszczana jest w aparacie mammograficznym i dociskana płytką wykonana z tworzywa sztucznego. Jest to czynność niezbędna, gdyż uciśnięta pierś posiada równomierna grubość przez co uzyskane zdjęcie będzie wyraźniejsze a sama tkanka otrzyma mniej promieniowania. Przebieg badania jest całkowicie bezpieczny i nie stwarza żadnego zagrożenia dla kobiety. Część pacjentek może odczuwać krótkotrwały ból lub dyskomfort, jednak jest to uczucie chwilowe i nie powinno niepokoić. Cykliczna mammografia i profilaktyka może uchronić kobiety przed rakiem piersi, a w przypadku jego wykrycia zastosowanie szybkiego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *