Energia słoneczna i panele fotowoltaiczne nie są obce pracownikom laboratorium w Kozach, które ma bogatą historię. Powstało w 1985 roku i znajduje się w zabytkowej willi hrabiego Stanisława Grabowskiego. Na początku swojej działalności było filią Zakładu Fizyki Ciała Stałego PAN w Zabrzu, a funkcjonowało pod nazwą Stacji Doświadczalnej Energii Słonecznej. Laboratorium to jest jednym z ważniejszych w Polsce. Właśnie tam powstały pierwsze w naszym kraju ogniwa słoneczne i prototypowe moduły fotowoltaiczne.
W późniejszych latach były one wykorzystywane do zasilania elektryzatorów pastwisk, boi morskich, schroniska górskiego, czy też przenośnych baterii, używanych wówczas w turystyce lub wojsku. Następnie laboratorium zajmowało się badaniami, dotyczącymi projektowania systemów fotowoltaicznych oraz monitoringiem promieniowania słonecznego. Wraz z upływem lat cały czas się rozwijało, dzięki czemu zakupiono nowe maszyny. Obecnie dysponuje linią technologiczną, pozwalającą na wytwarzanie ogniw słonecznych z krzemu monokrystalicznego i multikrystalicznego o maksymalnych rozmiarach 10 cm x 10 cm.
Prowadzi wiele badań, między innymi związanych z podnoszeniem sprawności konwersji promieniowania jakie daje energia słoneczna na energię elektryczną dla krzemowych ogniw słonecznych. Realizuje też wiele projektów edukacyjnych, szkoleń i nie tylko. Dla branży fotowoltaicznej to bardzo ważny punkt na mapie Polski, o czym świadczy między innymi ilość publikacji przygotowywanych przez to laboratorium zarówno dla czasopism, jak i na przeróżne konferencje. W swojej historii wykonało wiele ciekawych produkcji, z którymi można szerzej się zapoznać, sięgając po historię placówki. Obecnie działa pod nazwą Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk.
Ludzie, którzy rozpoczynają swoją przygodę z fotowoltaiką powinni w mniejszy lub większy sposób zainteresować się tą instytucją, gdyż z jej działania i nie tylko można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, które mogą przydać się w przyszłości.