Jedną ze zdecydowanie najbardziej istotnych kwestii w branży lakierniczej, jest utrzymanie wysokiego poziomu czystości na obiektach warsztatowych. Chodzi tutaj głównie o zanieczyszczenia lotne, które mogą przedostawać się do strefy nakładania lakieru i wpływać na pogorszenie jakości realizowanych prac. Oczywiście aby temu zapobiec, trzeba będzie zainwestować w profesjonalny system wentylacji z filtracją. Dzięki temu bowiem, można wyeliminować do 80% zanieczyszczeń pochodzenia zewnętrznego. Jednakże pozostałe 20% zanieczyszczeń, oraz te, pochodzące z wewnątrz pomieszczeń warsztatowych, w dalszym ciągu będą obniżać jakość realizowanych prac lakierniczych.
Filtracja zanieczyszczeń zewnętrznych.
Jak już wspomnieliśmy, w tym zakresie koniecznością jest zastosowanie odpowiedniej filtracji na systemie wentylacji. Najczęściej stosowane są tutaj filtry kieszeniowe, które bardzo skutecznie przechwytują wszystkie lotne zanieczyszczenia zewnętrzne. Pozostałe zabrudzenia, które jednak przedostaną się przez filtry kieszeniowe, z reguły bardzo drobnej frakcji, trzeba będzie wychwycić wewnątrz pomieszczeń warsztatowych. Tutaj skutecznie możemy przechwycić jedynie w granicach 80% największych rozmiarowo zanieczyszczeń. Najdrobniejszy ich sortyment przedostanie się do środka i tam będziemy musieli kontynuować ich wychwyt.
Zanieczyszczenia wewnętrzne i ich przechwyt.
Aby skutecznie zrealizować to zadanie, konieczne jest zastosowania odpowiednich filtrów wewnętrznych. Mamy tutaj na myśli filtry podłogowe, ścienne i sufitowe. Są to filtry osadowe, co znaczy, iż pochłaniają zanieczyszczenia osiadające na ich powierzchni. Jest to dobrym rozwiązaniem, bowiem wiele zanieczyszczeń wewnętrznych, zanim przedostanie się do strefy roboczej, wielokrotnie osiada i jest podnoszonych w górę. Jeśli więc zastosujemy odpowiednią filtrację tych zanieczyszczeń, zanim przedostaną się do strefy roboczej, zostaną wychwycone i usunięte z atmosfery warsztatu lakierniczego.
Dlaczego czystość jest tak istotna?
Aby osiągnąć wysoki poziom jakości realizowanych prac lakierniczych, musimy utrzymać maksymalny poziom czystości atmosfery roboczej. Wynika to z faktu tego, iż lotne zanieczyszczenia, które przedostaną się do strefy roboczej, będą się tam mieszać ze strumieniem lakieru z pistoletu i osiadać wraz z lakierem na malowanych płaszczyznach. To z kolei przyczynia się do znacznego osłabienia jakości lakierowanej powierzchni, jak również ogranicza jej estetykę. Tak wadliwie wykonane lakierowanie, niestety sprawia, iż powierzchnia jest w większym stopniu narażona na uszkodzenia mechaniczne czy też uszkodzenia w wyniku silnego oddziaływania warunków atmosferycznych. Będzie się to także przekładać na obniżenie zysków firmy. W końcu niska jakość świadczonych usług wpływa na odejście klientów i brak możliwości pozyskiwania nowych. Dlatego też, dbałość o wysoki poziom jakości świadczonych usług, jest w tej branży istotna. Warto więc zadbać o staranną filtracje zanieczyszczeń w warsztatach lakierniczych.