Transport drogowy jest niezwykle istotną działalnością usługową – zarówno dla sektora prywatnego jak i publicznego. Poruszamy się po drogach każdego dnia, czy to do pracy, szkoły, w charakterze turystycznym czy po prostu w innych celach prywatnych. Do środków transportu drogowego należą zarówno samochody osobowe, jak również dostawcze, tiry, a także środki komunikacji miejskiej i międzymiastowej.
Ważnym jest jednak wyróżnik iż chodzi tutaj wyłącznie o pojazdy kołowe. Głównym celem tej usługi jest dostarczenie osoby lub towaru w ściśle określone miejsce.
Niewątpliwą zaletą transportu publicznego jest fakt iż nie musimy posiadać prawa jazdy aby dostać się do celu. Przewoźnicy towarów stanowią doskonałe wyjście w przypadku gdy potrzebujemy przetransportować rzeczy, a nie posiadamy ku temu odpowiedniej licencji. Tyle o osobach prywatnych, cała gospodarka przecież opiera się na dostarczaniu setek tysięcy produktów czy towarów każdego dnia, w każdym miejscu na ziemi.
Właściwy transport drogowy, na każdym jego poziomie (od przewozu ludzi do przewozu towarów) regulowany jest przez przepisy transportowe. Wyglądają one inaczej w przypadku każdego państwa, jednak różnice nie są z reguły kolosalne.
W Polsce, niezwykle istotną jest ustawa z dnia 6 września 2001 r. (Dz.U. Nr 125, poz. 1371). Ustala ona zasady w jaki sposób transport drogowy powinien być wykonywany zarówno w kraju jak i w obrębie międzynarodowym. Poza tymi regulacjami, ustawa określa również zasady działania Inspekcji Transportu Drogowego. Przepisy te nie obejmują jednak pojazdów przeznaczonych do przewozu nie większej niż 9 liczby osób (włączając kierowcę) w celach niezarobkowych.
Gdybyśmy wyłączyli transport drogowy choćby na jeden dzień, mogłoby to być zgubnym w skutkach dla niejednej firmy czy nawet całej gałęzi gospodarki. Jest to niezwykle istotna dziedzina, która codziennie usprawnia życie miliardom ludzi na ziemi.