Praktycznie każdy pojazd ciężarowy wyposażony jest w dość sporą ilość siłowników wszelkiego rodzaju, zapewniających prawidłową pracę pojazdu i gwarantujących jego funkcjonalność. Dlatego też, tak ważne jest, aby były one utrzymywane w dobrym stanie technicznym, co pozwoli im prawidłowo pracować, ale też zbyt szybko się nie wyeksploatować. Wpływ na dobrą pracę siłowników ma wiele czynników, wśród których, zdecydowanie najważniejsze będą kwestie związane z utrzymaniem ich w czystości, oraz zapewnieniem niskiego poziomu wilgotności powietrza dostarczanego do układu pneumatycznego. Nadmierny poziom wilgoci bowiem będzie powodować korodowanie siłowników co niestety będzie podstawową przyczyną konieczności przeprowadzenia ich regeneracji bądź też naprawy.
Regeneracja siłowników w pojazdach samochodowych.
Zdecydowanie najlepszą sytuacją jest, kiedy uda nam się w porę wychwycić ewentualne nieprawidłowości w pracy siłowników, bowiem im mniejszy poziom uszkodzenia, tym większe prawdopodobieństwo, iż możliwa do przeprowadzenia będzie jego regeneracja. Trzeba tutaj też pamiętać, iż regeneracja siłownika samochodowego zawsze będzie rozwiązaniem tańszym niż jego wymiana na nowy. Drobne ubytki powstałe w toku eksploatacji czy też w wyniku korozji, będą tutaj usuwane, oczyszczane i uzupełniane poprzez napawanie. Następnie wystarczy tylko wyszlifować powierzchnię celem utrzymania prawidłowego wymiaru w odpowiedniej tolerancji oraz zająć się powierzchniowym utwardzaniem uzupełnionych ubytków, aby siłownik mógł dalej pracować. Jest to rozwiązaniem bardzo korzystnym przede wszystkim dlatego, iż regeneracja siłownika jest tańsza niż jego wymiana, a ponadto, regenerując zużyty siłownik, przedłużamy jego żywność, a więc koszt zakupu rozkłada się na większą liczbę roboczogodzin wypracowanych przez siłownik, wobec czego jest on ogólnie rzecz biorąc tańszy dla nas w zakupie.
Utrzymanie siłownika w dobrym stanie technicznym.
Bardzo ważne będzie tutaj jednak nie tylko to, aby umożliwić sobie regenerację siłowników w pojazdach samochodowych, co to, aby zapewnić sobie ich długą żywotność bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek napraw czy też wymiany na nowy. W tym celu przede wszystkim należy regularnie sprawdzać stan techniczny siłowników, oraz całego układu pneumatyki, aby przypadkiem poprzez uszkodzenia osuszacza powietrza nie doprowadzić do uszkodzeń siłowników. Nowoczesne układy posiadają odpowiednie urządzenia monitorujące stan techniczny układu oraz prawidłowość pracy osuszacza, niemniej jednak w przypadku starszych technologii, trzeba będzie się tym tematem zająć samodzielnie, aby zagwarantować sobie bezpieczną i długotrwałą, prawidłową pracę posiadanych w pojazdach siłowników. W zasadzie nie powinno to nastręczać zbyt wielu trudności, aczkolwiek z doświadczenia wiemy, iż wielu użytkowników bagatelizuje to zagadnienie, a potem niestety ponoszą ogromne koszty związane z wymianą siłowników na nowe.