Zakup pompy wiąże się z koniecznością jej prawidłowego zamontowania. O czym warto pamiętać, aby nie popełnić błędu? Czy zawsze potrzebny będzie specjalista? A może wystarczającą będzie podstawowa wiedza na temat pomp?
Współczesny rynek pomp to ogromny wybór dla każdego konsumenta. Zainteresowane osoby wybierać mogą wśród pomp głębinowych, do szamba czy też hydroforowych. Nie bez znaczenie jest też fakt, iż aktualnie nabyć można też pompy do wody brudnej czy też do szamba, które to zaopatrzone są dodatkowo w tak zwany rozdrabniacz. I choć wybór tak szeroki, jak możliwości, to warto również pamiętać, że zakup samej pompy nie gwarantuje jej sprawnego działania. Ważne jest też, żeby była ona odpowiednio zamontowana. W jaki sposób? I przede wszystkim, gdzie montować?
Stacjonarne kontra przenośne
Prawidłowy montaż pomp dotyczy oczywiście tych urządzeń, które zaprojektowane zostały z myślą właśnie o montażu, czyli są stacjonarnymi produktami. W tym przypadku mowa zarówno o pompach do brudnej wody, jak i pompach do szamba, czyli ścieków. Większość dostępnych modeli dostosowana została do instalacji w studzienkach, które wykonane zostały z kręgów betonowych. Ponadto, część z produktów można zamontować również w prefabrykowanych zbiornikach. Takie najczęściej wyprodukowane są z tworzyw sztucznych i dostosowane pod gotowe zestawy do pompowania ścieków. To jednak nie wszystkie możliwości. Postęp technologiczny i inwestowanie w nowoczesny sprzęt sprawiło, że na współczesnym rynku znaleźć można także urządzenia, które nazwane zostały jako „agregaty kompaktowe”. Te przeznaczone są przede wszystkim do montażu pod jednostkowym urządzeniem sanitarnym. Co zaś z przenośnymi pompami?
Kiedy postawić na przenośną?
Pojawia się pytanie, kiedy postawić na pompę przenośną. Takie, w większości przypadków, stosowane są przez konsumentów w sytuacjach awaryjnych. Dom jednorodzinny, który postawiony jest na terenach, które mogą zostać zalane, powinien być zaopatrzony właśnie w takie urządzenie. Wówczas stosowane mogą być do odpompowywania wody gruntowe choćby z piwnic. Sama nazwa wskazuje, że są one wykorzystywane sporadycznie i nie wymagają od konsumenta ewentualnej wiedzy na temat montażu. Z drugiej strony, warto pamiętać, że mogą też być wykorzystywane do różnorodnych prac w przydomowych ogródkach. Do takich zaliczyć można między innymi opróżnianie sadzawek tuż przed porą zimową czy też basenów, zbiorników z wodą. Dzięki temu dany zasobnik na wodę jest odpowiednio zabezpieczony przez ewentualnym zamarznięciem.