Każdy, kto buduje dom, wie, jak bardzo ważne jest dobre ocieplenie poddasza, dachu. Niewłaściwe wykonanie ocieplenia będzie nas drogo kosztowało w przyszłości. Po pierwsze nasz dom będzie tracił dużo ciepła, co oczywiście będzie się wiązało z dużymi opłatami. Aby dom był domem energooszczędnym, spełnionych musi być mnóstwo warunków.
Jednym z podstawowych warunków, jest właściwa termoizolacja ścian, fundamentów jak i pokrycia dachowego.
Prawidłowe ocieplenie poddasza, stropu to jeden z bardzo ważnych elementów, który przyczynia się do mniejszej straty ciepła, oraz zmniejsza zużycie energii, które jest niezbędne do ogrzania pomieszczeń. Prawidłowa termoizolacja jest o wiele prostsza i tańsza, gdy nasze poddasze nie będzie zamieszkiwane. Wtedy najważniejsza jest prawidłowo przeprowadzona izolacja stropu. W momencie jednak, gdy nasze poddasze będzie nam służyć do mieszkania, wtedy powinno się w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko odpowiadające za utratę energii cieplnej.
Materiałem, jaki najczęściej stosuje się do ocieplania dachów, poddaszy jest wełna mineralna. Przyjęto, iż współczynnik przenikania ciepła dachu nie może być większy od 0,3 W/m2K. Ale aby uzyskiwać takie wartości, potrzebne jest położenie minimum piętnastu centymetrów wełny mineralnej. Jednak w naszym klimacie najczęściej stosuje się ocieplenie o grubości pomiędzy 20 a 30 cm.
Oczywiście, oprócz zastosowania wełny, musimy wiedzieć, że zawsze będzie dostawać się pod dach jakaś wilgoć. To też, aby temu zapobiec trzeba użyć odpowiednią folii paroizolacyjnej, oraz folii paroprzepuszczalnej. Użycie folii spełnia dwie funkcje. Pierwsza, to ochrona przed wodą opadową, zaś z drugiej odprowadzana jest na zewnątrz para wodna powstała wewnątrz pomieszczeń.
W przypadku domu z poddaszem użytkowym trzeba również stosować szczelinę wentylacyjną, albowiem na poddaszu będzie dość spora wilgotność.