Do zdecydowanie najbardziej istotnych elementów wpływających na bezpieczne poruszanie się wszelkiego rodzaju pojazdami samochodowymi, należy zaliczyć sprawny układ pneumatyczny. Jest to szczególnie istotne w przypadku pojazdów ciężarowych, w których o układ pneumatyczny opiera się układ hamulcowy. Tutaj należy dołożyć wszelkich starań do tego, aby wszystkie elementy układu pneumatycznego, a więc sprężarka, wszystkie przewody oraz rzecz jasna osuszacz powietrza, były w stu procentach sprawne i zapewniały dostarczanie sprężonego powietrza, o zadanych parametrach ciśnienia i wilgotności do elementów układu.
Podstawowe wymagania w stosunku do układu pneumatyki.
W pierwszej kolejności, należy tutaj powiedzieć sobie, jakie parametry pracy powinien spełnić cały układ, aby dostarczane do urządzeń odbiorczych powietrze pod ciśnieniem było bezpieczne dla ich pracy. Oczywiście punktem podstawowym będzie tutaj ciśnienie sprężonego powietrza, które powinno być utrzymane na odpowiednim poziomie. Jest on raczej uzależniony od tego, w jaki sposób będzie wykorzystywane powietrze w pojazdach i do jakich celów. W wielu przypadkach, poza samym układem hamulcowym, powietrze to jest dostarczane także do siłowników, odpowiadających za funkcjonalność pojazdu (stabilizacja pojazdów z dźwigami HDS, podnoszenie wywrotki, podnoszenie windy towarowej). Drugą kwestią będzie tutaj poziom wilgotności sprężonego powietrza dostarczanego do urządzeń odbiorczych. Przyjmuje się założenie, iż w przypadku temperatury na poziomie 27 stopni Celsjusza, oraz ciśnieniu sprężonego powietrza n poziomie 0,7 MPa, wilgotność nie powinna przekroczyć 21%, i taki poziom uznawany jest za bezpieczny dla urządzeń odbiorczych. Dostarczeni powietrza o wyższym poziomie wilgotności będzie wpływać negatywnie na wydajność urządzeń, czyli wspomnianego układu hamulcowego, jak również może przyczyniać się do korodowania poszczególnych elementów układu.
Sprawna praca osuszacza.
Jednym więc z najważniejszych aspektów będzie tutaj systematyczna kontrola stanu technicznego osuszaczy powietrza, które powinny pracować z pełną wydajnością. Jakiekolwiek uszkodzenia tego urządzenia mogą przyczyniać się do poważniejszych uszkodzeń układu hamulcowego, toteż warto systematycznie przeprowadzać przeglądy w celu wyeliminowania ewentualnych nieprawidłowości. Bardzo ważne jest też, aby wszystkie nieprawidłowości wychwycić jak najszybciej, bowiem w wielu przypadkach zamiast wymiany na nowy, możliwa do przeprowadzenia będzie jeszcze regeneracja osuszaczy samochodowych, co zawsze jest rozwiązaniem bardziej oszczędnym. Jednym słowem bieżące przeglądy techniczne pojazdów samochodowych oraz całego układu pneumatycznego będą tutaj jak najbardziej wskazane, gdyż to dzięki nim możliwe będzie szybkie wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości w działaniu osuszacza i przeprowadzenie jego regeneracji.