Oszczędzanie dla opornych – czyli gdzie ulokować oszczędności?

Gdyby zapytać o możliwość oszczędzania regularnych comiesięcznych kwot większość osób powie, że nie jest w stanie każdego miesiąca odłożyć choćby 100 czy 200zł. Mało tego, wiele osób żyje ponad stan i wydaje więcej niż zarabia. Takie postępowanie jest efektem nie tylko niskich zarobków, ale również a może nawet w większym stopniu braku świadomości finansowej. Niestety poziom edukacji finansowej jest na bardzo niskim poziomie i mało kto zdaje sobie sprawę z konsekwencji braku zarządzania finansami osobistymi. Długi czy problemy finansowe na emeryturze to powszechny problem. Jednak wiele osób woli myśleć o tych zjawiskach jak o rzeczach, które im z pewnością nigdy się nie przytrafią.

Nawet osoby które posiadają wystarczająca wiedzę z zakresu finansów osobistych nie potrafią zmotywować się do regularnego oszczędzania. Jednak nawet dla takich osób jest rozwiązanie które pozwoli im niemal niezauważalnie budować swój fundusz bezpieczeństwa finansowego. Osoby, które mają problem z motywacją, a zdają sobie sprawę z konieczności posiada przynajmniej niewielkich oszczędności mogą skorzystać z automatycznego oszczędzania. W tym celu będzie nam potrzebne przede wszystkich konto oszczędnościowe, najlepiej w innym banki niż ten w którym mamy konto osobiste z którego korzystamy na co dzień.

Najlepsze konta oszczędnościowe znajdziemy analizując regularnie udostępniany na największych portalach finansowych ranking kont oszczędnościowych, który możesz sprawdzić tutaj. Dlaczego najlepsze jest konto w innym banku skoro tak łatwo założyć konto oszczędnościowe w banku w którym mamy rachunek osobisty? Chodzi o aspekt psychologiczny. Gdy pieniądze gromadzimy na innym koncie nie widzimy na co dzień jak rosną nasze oszczędności a jedynie raz na jakiś czas sprawdzamy stan konta i zaskakuje nas jego rosnąca wartość. Drugi powód to utrudniony dostęp do tych pieniędzy.

Jeśli już mamy konto oszczędnościowe możemy wykonać kolejny krok. W naszym rachunku osobistym ustawiamy zlecenie stałe na nasze konto oszczędnościowe. Co w tym niezwykłego? A no to, że nie robimy jednego zlecenia na miesiąca tylko małe zlecenia na każdy dzień. Wówczas każdego dnia z naszego konta niezauważalnie znika niewielka kwota rzędu 5, 10 lub 20 zło w zależności od tego jakie zlecenie ustawimy. Wówczas nasze oszczędności tworzą się niemal same a transza przelewana na konto oszczędnościowe jest rozłożona na każdy dzień, dzięki czemu nie ma efektu znikania jednorazowo większej kwoty z naszego konta jeśli takie zlecenie jest jedno w miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *