Ogrodowa uprawa Różaneczników.

Każdy ogród powinien być jak najbardziej zadbany, ale także powinien posiadać odpowiednie atrakcje. W wielu ogrodach nie ma za wiele możliwości, niemniej jednak w każdym z nich znajdzie się miejsce na Azalie i Różaneczniki, czyli przepiękne krzewy z rodziny wrzosowatych, które w większości przypadków posiadają zimozielone liście. Są to rośliny osiągające w niektórych przypadkach dość spore rozmiary, aczkolwiek w większości sytuacji, będą to krzewy o wysokości od 50 do 100 cm. Zobaczmy jednak, w jaki sposób prawidłowo przygotować stanowisko pod uprawę Różaneczników, gdyż są to rośliny, które w tym zakresie maja pewne wymagania.

Wymagania stanowiskowe Różaneczników.

Jeśli chodzi o przygotowanie odpowiedniego stanowisko pod uprawę Różaneczników, to przede wszystkim musimy pamiętać, iż jest to roślina lubiąca miejsca zacienione o dość dużym poziomie wilgotności. Czyli miejsca, w których występuje w swoim naturalnym środowisku. Bardzo często wybiera sobie stanowiska w sąsiedztwie większych drzew, które zapewniają cień. Trzeba jednak pamiętać, aby większe drzewa dając cień nie pozbawiały naszych Różaneczników jednocześnie całej wody i zawartych w niej substancji odżywczych. Dlatego też warto wybierać takie sąsiedztwo, które w przeciwieństwie do Różanecznika charakteryzuje się głębokim systemem korzeniowym.

Bardzo ważna będzie także prawidłowa gleba, której odczyn pH powinien mieścić się w przedziale 4,5-6, gdyż Różaneczniki lubią raczej bardziej zakwaszone stanowiska. Należy w tym celu wykopać dół o średnicy jednego metra i głębokości co najmniej pół metra, który wypełnimy odpowiednio przygotowaną mieszanką gleby. Mieszanka powinna składać się w równych proporcjach z: nieodkwaszonego torfu, kory sosnowej, ziemi ogrodniczej. Tak przygotowane stanowisko o odpowiednim poziomie zacienienia i przygotowanej glebie, z całą pewnością będzie bardzo dobrym miejscem do nasadzenia Różaneczników.

Jak dbać o Różaneczniki w ogrodzie?

Same zabiegi pielęgnacyjne nie są niczym nadzwyczajnym i ograniczają się przede wszystkim do zadbania o prawidłowy poziom nawodnienia naszych krzewów. W czasie ostrych upałów, wato zadbać także o systematyczne zraszanie liści oraz kwiatów. Nie są wymagane żadne cięcia pielęgnacyjne, aczkolwiek warto tutaj zadbać o usuwanie zeschniętych gałęzi, które mogłyby przeszkadzać wyrastać nowym gałązkom. W celu prawidłowego przygotowania do zimy, warto aby każdy Różanecznik został na jesień bardzo obficie nawodniony, i okryty na przykład słomą, co z całą pewnością sprawi, iż na wiosnę nic im nie będzie, i bez większego trudu zbudzą się z zimowego snu aby znów zakwitnąć.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, można przyjąć założenie, iż uprawa Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach jest bardzo prosta, a wręcz nie wymagająca większych poświęceń z naszej strony, toteż należy uwzględnić hodowlę tego krzewu przy planowaniu naszego przydomowego ogrodu, tym bardziej, iż uroda i wdzięk Różaneczników są znane już na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *