Najczęściej wybierane rodzaje lokat bankowych

Pieniądze wpłacane na lokaty są traktowane jako depozyty wpłacane bankom przez klientów. To dzięki nim banki mogą wykonywać wiele operacji finansowych. Lokaty są jednym z podstawowych filarów funkcjonowania instytucji bankowych, dlatego banki starają się przyciągnąć jak największą liczbę klientów oferując im szerokie oferty w zakresie lokat. Wybranie odpowiedniego rodzaju depozytu wymaga dokładnego przeanalizowania wszystkich i dopasowania najlepszego depozytu do własnych oczekiwań i predyspozycji.

Istnieje wiele typów lokat, ale poniżej zostaną wymienione podstawowe z nich dostępne w większości ofert bankowych:

Lokata terminowa

Jest to najpopularniejszy rodzaj depozytów dostępny w każdym banku. Polega on na tym, że klienci wpłacający pieniądze na lokatę długoterminową mogą z góry określić swoje zyski znając oprocentowanie. Natomiast umowa podpisywana jest na określony czas, a przed jego upływem nie ma możliwości wypłacenia kapitału. Wcześniejsze zlikwidowanie lokaty wiąże się z częściową lub całkowitą utratą odsetek.

Długoterminowa lokata rentierska

Jest to typ lokaty długoterminowej, w której odsetki nie podlegają kapitalizacji czyli połączeniu z kapitałem początkowym. Oznacza to, że klient nie otrzymuje odsetek po upływie terminu umowy wraz z początkowym wkładem, ale są one wypłacane mu osobno. Ten typ lokaty przeznaczony jest przeważnie dla osób zamożnych, ponieważ umowy podpisywane są na wysokie sumy pieniędzy.

Lokaty dynamiczne

Lokaty dynamiczne są w pewnym sensie przeciwieństwem lokat terminowych. Klient ma możliwość wypłaty swoich środków wraz z odsetkami oraz powiększenia kapitału początkowego bez dodatkowych formalności. Jednak ten typ lokaty wiąże się z niższym oprocentowaniem niż w przypadku lokat terminowych, dlatego są one uważane za mało opłacalne.

Lokata overnight – lokata O/N; lokata nocna

Lokata ta polega na blokowaniu przez bank pieniędzy klienta na noc i doliczaniu odsetek po upływie każdej nocy. W dzień bank odblokowuje kapitał, a klient może dowolnie nim zarządzać. Oprocentowanie tej lokaty również jest niższe niż lokat terminowych. Jest ona proponowana głównie przedsiębiorstwom.

Typy lokat są na tyle różnorodne, że bez problemu można dopasować je do własnych predyspozycji. Lokaty terminowe są najbardziej opłacalne, ale pod warunkiem, że pieniądze nie zostaną wypłacone przed końcem umowy. Nawet jeśli wypłacimy całą początkową sumę bez odsetek będziemy stratni z powodu inflacji. Natomiast lokaty dynamiczne mają zwykle niższe oprocentowanie, ale dają możliwość swobodnego zarządzania swoimi środkami i powiększania początkowego kapitału bez dodatkowych formalności. Przed podpisaniem umowy z bankiem warto skontaktować się z doradcą finansowym, przeanalizować aktualny ranking lokat lub zasięgnąć opinii znajomych. Należy również określić swoje priorytety. Zastanowić się czy ważniejsze są większe zyski, ale poparte większym ryzykiem, czy bezpieczeństwo, które niesie ze sobą mniejsze pieniądze, ale też korzyści w formie spokoju o swoje oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *