Prowadzenie dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego, działającego w oparciu o kooperację z przedsiębiorstwami działającymi na terenie innych państw, to dość kosztowna sprawa, szczególnie w kwestii kosztów bieżących. Zaopatrzenie się w roczny zapas surowca do produkcji, co prawda może być zrealizowane na kredyt kupiecki, niemniej jednak automatycznie po zakupieniu surowca, powstaje obowiązane podatkowy, a co za tym idzie, konieczność zapłacenia VATU do Urzędu Skarbowego, co w wielu przypadkach stanowi znaczne obciążenie dla budżetu firmy. Wobec powyższego, ustawodawca europejski, wprowadził pojęcie magazynu konsygnacyjnego, które jest specjalną formą magazynowania surowca, pozwalającą na optymalizację kosztów związanych z fiskusem.
Jak działa magazyn konsygnacyjny?
Przede wszystkim warto tutaj dowiedzieć się nieco więcej na temat zasad działania magazynu konsygnacyjnego. Otóż, jest to w zasadzie magazyn taki sam jak inne, niemniej jednak prowadzony na odmiennych zasadach. Otóż towar, który trafia do magazynu konsygnacyjnego, nie jest jeszcze własnością kupującego, wobec czego nie jest on obowiązany ponieść kosztów podatku VAT. Dopiero w chwili podjęcia go z magazynu konsygnacyjnego powstaje w tym przypadku obowiązek podatkowy. Jak to działa w praktyce? Otóż, kupujemy zapas półproduktów na cały rok, od kontrahenta z terenu UE (to ważne, bowiem ustawa dotyczy tylko płatników VAT EU) i oddajemy do magazynu konsygnacyjnego. Następnie partiami pobieramy towar z magazynu i płacimy podatek tylko od pobranych partii towaru. Jest to korzystne dla przedsiębiorcy ale i dla samego fiskusa. W poprzednim przypadku, w sytuacji kiedy doszłoby do zwrotu towaru, należałoby także zwrócić przedsiębiorcy podatek VAT, a tak wszystko mamy jasne i czytelne. Podatek VAT nie podlega zwrotowi, bowiem potrącony jest tylko od towaru pobranego z magazynu konsygnacyjnego i wykorzystanego w toku produkcji. Towar zaś zwracany nie był opodatkowany, toteż fiskus nie musi martwić się o to, iż część wpływów do budżetu będzie zwrócona przedsiębiorcom.
Jak skorzystać z magazynu konsygnacyjnego?
Aby skorzystać z usługi magazynu konsygnacyjnego, należy znaleźć odpowiednie przedsiębiorstwo, świadczące usługi magazynowe dla podmiotów gospodarczych, i sprawdzić, czy oferuje ono usługi magazynu konsygnacyjnego., warto jednakże przyjrzeć się nieco konkretnej firmie, bowiem do prowadzenia magazynu konsygnacyjnego, należy spełnić szereg formalności, oraz prowadzić go wedle pewnych zasad. Wymaga to doświadczenia i wiedzy, których niestety nie mogą posiadać wszyscy przedsiębiorcy zajmujący się magazynowaniem zewnętrznym. W naszym kraju zdecydowanie najlepiej prezentują się magazyny konsygnacyjne Zrembud, bowiem jest to firma o zdecydowanie największym doświadczeniu, wiedzy, a przede wszystkim firma dostosowana do prowadzenia magazynów konsygnacyjnych. Warto więc wyszukać takie właśnie przedsiębiorstwa, aby dzięki temu magazyn konsygnacyjny był prowadzony dobrze, a przedsiębiorca mógł dzięki temu skutecznie optymalizować bieżące wydatki swojego przedsiębiorstwa.