Kilkunastoletnie auta nie wyglądają już zwykle olśniewająco. Stałe zmiany warunków atmosferycznych, eksploatacja oraz drobne i większe uszkodzenia mechaniczne negatywnie wpływają na to w jaki sposób się one prezentują. Pojawia się rdza i denerwujące zarysowania, także te widoczne pod odpowiednim nasłonecznieniem. Dla kierowcy, który ceni sobie wygląd swojego auta zwykle jest to bardzo poważny problem. To, jak prezentuje się auto, jest bardzo ważne dla jego pewności siebie.
Lakier i sprzęt lakierniczy
Pierwszą bardzo istotną rzeczą jest dobór odpowiedniego lakieru. Jak nie popełnić w tej kwestii błędu? Przede wszystkim warto jest sprawdzić kod lakieru samochodu. Zwykle jest on widoczny w książeczce serwisowej auta, na pierwszej stronie. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do mieszalni lakierów. Pracownicy takiej mieszalni posiadają urządzenia, dzięki którym można odczytać z łatwością kod lakieru i dobrać odcień lakieru do danego auta. Jeśli chodzi z kolei o sprzęt lakierniczy do lakierowania auta, warto jest poradzić się profesjonalistów, np. profesjonalnego lakiernika. Jest on w stanie polecić produkty, które są sprawdzone. Ponadto do lakierowania potrzebne są odpowiednie warunki. Miejsce, w którym lakierowane jest auto musi być w odpowiedni sposób osłonięte przed działaniem warunków atmosferycznych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest oddanie auta do profesjonalnego lakiernika. Poniesie się wyższy koszt, ale efekt lakierowania będzie znacznie pewniejszy.
Polerowanie lakieru auta
Nie zawsze konieczne jest lakierowanie auta. Czasami lakier auta wymaga jedynie renowacji za pomocą pasty polerskiej. W takiej sytuacji w ruch idą pady polerskie (zob. https://www.klakiernik.pl/pl/c/Pady-polerskie-150mm/245), który dzięki odpowiednim obrotom są w stanie zlikwidować rysy mechaniczne na aucie (o ile nie są one zbyt głębokie), a także usunąć koliste zarysowania wynikające z niszczącego działania wycierania samochodu na sucho lub też z korzystania ze mocnych szczotek podczas mycia.