Kitesurfing to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu. Jeżeli znudziły Cię tradycyjne formy spędzania wolnego czasu, to w dzisiejszym wpisie chcę polecić Ci kitesurfing. Jest to specyficzne połączenie surfingu oraz windsurfingu z tą różnicą, że zamiast tradycyjnego żagla naszą deskę napędza specjalnie zaprojektowany latawiec. Kitesurfing adresowany jest do osób, które kochają spędzać czas na świeżym powietrzu w sposób aktywny. Aby uprawiać tę dyscyplinę sportu, wystarczy, że zapiszemy się na kurs kitesurfingu.
Latawiec i deska do kitesurfingu
Do uprawiania tego sportu nie potrzebujemy wielu narzędzi. Podstawowym elementem, jakie będziemy potrzebowali, jest deska. Deska kite różni się ona trochę od desek znanych z surfingu. Jest znacznie mniej wyporna oraz wykonana jest z innego tworzywa. Jest wykonana z drewna, pianki, włókien węglowych lub z połączenia tych różnych tworzyw. Deski kitesurfingowe mogą być kierunkowe lub dwu-kierunkowe, mogą być dedykowane do ścigania się z latawcem lub do skoków.
Rozróżniamy także deski do pływania przy lekkich i przy bardzo silnych podmuchach powietrza. Dla osób dopiero zaczynających zabawę z kitesurfingiem najlepsze będą deski typu twi-tip, czyli deski, na których można płynąć w obu kierunkach, w prawo i w lewo. Latawiec jest kolejnym ważnym elementem zestawu każdego kitesurfera. Wykonany ze specjalnego bardzo lekkiego oraz wytrzymałego tworzywa napędza naszą deskę często do bardzo dużych prędkości. Jego powierzchnia zależna jest od wagi surfera. Im więcej ważymy, tym większy latawiec kite potrzebujemy. Standardowe wielkości latawców do kitesurfingu mieszczą się w przedziale 1 do 20 metrów kwadratowych.
Pozostałe elementy zestawu
Ostatnim z elementów potrzebnych do uprawiania tej dyscypliny sportowej jest zestaw linek oraz pas i uprząż. To właśnie dzięki linkom przypiętym do pasa za pomocą tzw. Chicken Loopa nasz latawiec spełnia swoje zadanie. Do wyboru mamy dwa warianty pozycji podczas ślizgu. Pierwszy to pozycja stojąca a drugi półsiedząca. To, jaką pozycję wybierzemy, zależy od nas i od poziomu naszego wytrenowania.
Bezpieczeństwo i kontuzje
Kitesurfing jak każdy sport niesie ze sobą możliwość kontuzji. To czy zdarzy się kontuzja, zależy od tego, jak bardzo dostosujemy się do zasad bezpieczeństwa, jakie powinniśmy zachować podczas pływania na desce napędzanej latawcem. Najważniejszą z nich jest pływanie po akwenach, które nie posiadają przeszkód w postaci skał, budynków czy innych konstrukcji, na które możemy wpaść podczas pływania. Ważne jest też, abyśmy uważali na innych uczestników zabaw nad wodą. Jeżeli zachowamy te podstawowe zasady bezpieczeństwa, to nasza przygoda z kitesurfingiem będzie trwała przez długie lata bez obaw o kontuzje czy wypadki. Serdecznie zachęcam do bliższego poznania tej cudownej dyscypliny sportowej.
Jaki region Polski najlepiej wybrać?
Kitesurfing możemy uprawiać praktycznie przez cały rok. Wystarczy dostęp do zbiornika wodnego oraz sprzyjające temu sportowi silne wiatry. Szczecin i całe województwo zachodniopomorskie cieszy się coraz większą popularnością za sprawą sprzyjającym warunkom, jakie występują w tej części naszego kraju. Kitesurfing Szczecin to wiele jezior, zalewów i ogromny dostęp do miejscówek na morzu. Na morzu w rejonie Szczecina, można spotkać średnie i duże fale, co daje duże możliwości do uprawiania kitesurfingu w dyscyplinie wave. Natomiast na wodach śródlądowych, Szczecin oferuje Zatokę Szczecińską oraz Zalew Kamieński a także Jezioro Miedwie. Na tego typu wodach śródlądzia można pływać na kitesurfingu wykonując zaawansowane ewolucje freestyle lub po prostu spokojnie przechadzając się na desce kite.
W południowo-zachodniej Polsce mamy do dyspozycji rejon trójmiasta. Zatoka Pucka również jest bardzo dobrym rejonem, ze względu na swoje położenie i ciekawe zjawisko jakim jest sześćdziesięciokilometrowy półwysep, który zasłania zafalowanie od strony Morza Bałtyckiego i umożliwia kitesurferom i windsurferom uprawianie tych sportów na zatoce.