Uprawa Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, wymagać będzie przede wszystkim posiadania wiedzy na temat tych roślin. Mają one bowiem swoje specyficzne wymagania w zakresie uprawy. Warto jednakże pamiętać, iż po odpowiednim przygotowaniu uprawy Różaneczników, w zasadzie nie będziemy musieli się przejmować jakimikolwiek pracami pielęgnacyjnymi. Są to bowiem rośliny o bardzo niskich wymagania pielęgnacyjnych. Kluczowe będzie tutaj nawadnianie i ewentualne zasilanie gleby dodatkowymi nawozami do Różaneczników. Jednym słowem trzeba tutaj powiedzieć, iż uprawa Różaneczników w przydomowych ogrodach, nie należy do zadań najtrudniejszych.
Wybieramy odmiany do uprawy ogrodowej.
Kwestią najważniejszą będzie tutaj prawidłowy wybór odmian do uprawy ogrodowej. Mamy na myśli to, iż nie wszystkie odmiany Różaneczników do takowej uprawy będą się nadawały. Część z nich nie jest wystarczająco odporna na działanie mrozów o wysokim zakresie, charakterystycznych dla naszej strefy klimatycznej, wobec czego uprawiane mogą być jedynie w doniczkach. Dzięki temu jednak będziemy mogli je przez cały sezon trzymać w ogrodzie, a na sezon zimowy chować do pomieszczeń gospodarczych. Dzięki temu rośliny unikną największych mrozów.
Do nasadzenia w ogrodach, będziemy więc wybierać tylko te odmiany, które wykazują odporność na mróz dochodzący do nawet dwudziestu stopni poniżej zera. Takie odmiany Różaneczników będą doskonale radzić sobie w naszych warunkach. trzeba jedynie zadbać o prawidłowe przygotowanie uprawy. W zasadzie to każda hurtownia z Różanecznikami powinna nam udzielić niezbędnych informacji w tym zakresie. Dzięki temu, zaraz po zakupie naszych nowych roślin ogrodowych, już wiemy, jakie są ich najważniejsze wymagania w zakresie przygotowania uprawy. To oczywiście znacznie ułatwia cały proces przygotowania do uprawy.
Wymagania Różaneczników.
Jak już wspomnieliśmy, Różaneczniki będą mieć stosunkowo specyficzne wymagania w zakresie uprawy ogrodowej, którą należy odpowiednio przygotować, aby zapewnić sobie odpowiednie jej efekty. Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie stanowisko. Powinno ono być zacienione, osłonięte. Pozwoli to na lepsze przetrwanie zimy naszym Różanecznikom. Istotną kwestią jest tutaj także przygotowania gleby, która powinna się charakteryzować kwaśnym odczynem pH w granicy 5-6,5. Możemy to osiągnąć poprzez zmieszanie ze sobą w równych proporcjach gleby ogrodniczej, nie odkwaszonego torfu oraz kory sosnowej. Oczywiście gotową mieszankę gleby do uprawy Różaneczników możemy także kupić w sklepach ogrodniczych. Taniej jednak zawsze wychodzi samodzielne przygotowanie mieszanki, wobec czego warto spróbować jednak to zrobić we własnym zakresie. Szczególnie, jeśli będziemy uprawiać większe ilości Różaneczników, co będzie wymagać większej ilości gleby.