Montaż instalacji elektrycznej, z reguły polega na odpowiednim ułożeniu przewodów i doprowadzeniu ich od bezpieczników w głównej rozdzielni, do gniazdek i źródeł oświetlenia. W większości przypadków, przewody prowadzone są pod tynkiem, co w pewnym zakresie jest korzystne. Pozwala nam to bowiem utrzymać pewną spójność estetyczną całego pomieszczenia. Wyjątek stanowią pomieszczenia gospodarcze i techniczne, gdzie przewody prowadzone są w specjalnych kanałach instalacyjnych. Obecnie jednak, mamy także możliwość zastosowania tego typu kanałów we wnętrzach mieszkalnych. Są to jednak zupełnie inaczej wykonane kanały instalacji elektrycznych, gwarantujące nam wysoki poziom estetyki i komfortu eksploatacji instalacji.
Zalety montażu instalacji w kanałach instalacyjnych, wewnętrznych.
Przede wszystkim warto sobie powiedzieć o tym, co zyskamy, wykorzystując w swoich pomieszczeniach mieszkalnych kanały instalacji elektrycznych. Otóż przede wszystkim będziemy mieć z technicznego punktu widzenia o wiele łatwiejszy poziom eksploatacji instalacji. Jakiekolwiek prace naprawcze czy też modernizacyjne nie będą wymagać kucia ścian. Wystarczy zdjąć listwę maskującą, aby zagwarantować sobie łatwy dostęp do wszystkich przewodów wewnątrz kanału. Ponadto, bezpośrednio na kanałach instalacji elektrycznych, można także montować gniazdka oraz łączniki elektryczne. Wystarczy w listwie maskującej zrobić odpowiedniej szerokości przerwę, a gniazdko, lub łącznik montuje się w kanale na odpowiednio przygotowane zatrzaski. Jest to więc rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym i komfortowym. Poza tym, zabudowa kanałów instalacji elektrycznych może być przeprowadzona w taki sposób, iż będą one praktycznie nie do odróżnienia. Można więc powiedzieć, iż obecnie, kiedy mamy do wykorzystania tak ciekawe rozwiązania, montaż podtynkowy przewodów elektrycznych w instalacjach zdaje się być całkowicie pozbawiony sensu.
Kanały instalacji elektrycznych i ich montaż.
Skoro wspomnieliśmy o prostocie i zaletach montażu kanałów instalacji elektrycznych, warto sobie powiedzieć na ten temat nieco więcej. Otóż kanały instalacji elektrycznych montowane są w płaszczyźnie ściany. W taki sposób, aby listwa maskująca po przykryciu kanału, była idealnie równo ze ścianą. Pozwala to na uniknięcie odstającego kanału, jak to ma miejsce ze standardowymi kanałami montowanymi w pomieszczeniach gospodarczych i technicznych. Listwy maskujące możemy dobierać w dowolnych odcieniach kolorystycznych, dzięki czemu, mamy możliwość ich dopasowania do praktycznie każdego typu wnętrza i każdej kolorystyki, każdej estetyki wystroju wnętrz. W wykutą rynnę w ścianie wkładamy kanał instalacyjny, a następnie dokonujemy jego montażu standardowymi kołkami rozporowymi do wnętrza ściany. Nie jest on głęboki, toteż nie będzie naruszać struktury całej ściany. Kilka, niewielkich kołków rozporowych w tym przypadku w zupełności wystarczy. Potem wystarczy tylko uzupełnić przestrzeń pomiędzy ściankami kanału a tynkiem przy pomocy zaprawy klejowej lub też gładzi gipsowej i w zasadzie cały problem mamy z głowy.