Moduły LED są doskonałym, źródłem światła obecnie szeroko wykorzystywanym. Ich główna zaleta, to niska energochłonność, długi czas świecenia oraz niezawodność. Moduły LED świecą, ponieważ zawierają w sobie diody LED. Diody LED mogą być stosowane różne, w zależności od tego jakie efekty mają dawać moduły LED. Diody LED są monochromatyczne to znaczy, że świecą tylko jednym rodzajem światła (kolorem).
Ze względu na specyficzną fizyczną zasadę działania diody LED, może ona świecić światłem tylko o jednej długości fali (czyli jednym kolorem). Ma to swoje zalety i wady. Zaleta jest to szczególnie kiedy stosujemy diody LED w technice laserowej. Tam źródła światła muszą być monochromatyczne, lub być odpowiednio filtrowane. W zastosowaniu codziennym, może to sprawiać problemy.
Z powodu monochromatyczności diody LED, moduły LED zawierają najczęściej kilka diód LED, zazwyczaj trzy. Te diody LED to czerwona, zielona i niebieska. Czerwony, zielony i niebieski są to barwy podstawowe. Dzięki nakładaniu ich na siebie, w odpowiednich proporcjach możemy uzyskać inne kolory, wliczając w to kolor biały. Aby jednak moduł LED mogły świecić dowolnym kolorem, musi zostać zaopatrzony w odpowiedni układ sterujący, który będzie odpowiadał za świecenie z odpowiednim natężeniem światła, każdej z diód osobno.
Diody LED zmontowane w taki układ, są szeroko stosowane w wielu branżach. Takie moduły LED są na przykład stosowane w technice oświetleni scenicznych, gdzie zaczynają z powodzeniem wypierać, dotychczas powszechnie stosowane światło żarowe. Zarówno w technice oświetleniowej, jak i w naszych domach diody LED oraz moduły LED, wygrywają małą energochłonnością, mniejszym grzaniem się oraz mniejszym ciężarem. Są one bardzo dobra alternatywą dla światła tradycyjnego.