W ostatnim czasie, coraz częściej podnoszone są głosy, aby w jak największym zakresie odchodzić od produkcji nowych tworzyw sztucznych na rzecz prowadzenia masowego recyklingu, tych, które już powstały. Jest to jak najbardziej uzasadnione dążenie. Okazuje się bowiem, iż recykling, przede wszystkim jest tańszy, ale także gwarantuje ograniczenie zanieczyszczenie środowiska i zmniejszenie wydzielania CO2 do atmosfery. A nie od dziś bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, iż poprzez regularne zanieczyszczenie środowiska prowadzimy do katastrofy klimatycznej.
Dlatego też, warto inwestować jednak w tworzywa sztuczne z recyklingu. Jednym z przykładów mogą tutaj być nowoczesne opakowania z R-HDPE, czyli opakowania z tworzywa HDPE (high density poluethylene) pochodzącego z recyklingu.
Opakowania z R-HDPE i ich zastosowanie.
Od pewnego już czasu w coraz większej ilości zakładów wytwarzających opakowania z tworzyw sztucznych, wdrażane są nowoczesne linie zapewniające wytwarzanie opakowań z R-HDPE. Polietylen wysokiej gęstości jest bardzo dobrym materiałem na produkcje opakowań do wszelkiego rodzaju produktów, przede wszystkim zaś, do wytwarzania opakowań dla produktów chemicznych. Niemniej jednak, warto zauważyć, iż z R-HDPE możemy wytwarzać także inne elementy, chociażby takie jak: rury ciśnieniowe, złączki, armatura do wody, beczki, skrzynki na butelki. Można więc powiedzieć, iż zastosowanie dla tego typu tworzywa sztucznego jest ogromne. Wdrożenie zaś jego recyklingu, znacznie redukuje zanieczyszczenie środowiska naturalnego, co powinno być priorytetem dla wszystkich rządów. Tym bardziej więc dziwi fakt, iż nie pojawiają się jeszcze konkretne regulacje związane z koniecznością, obowiązkiem prowadzenia recyklingu wytwarzanych opakowań z tworzywa sztucznego.
Czy opakowania z R-HDPE można stosować do wszystkiego?
Niestety nie. Z racji wysokiego ryzyka pojawiania się zanieczyszczeń w procesie recyklingu, nie jest możliwe stosowanie R-HDPE w kontakcie z wodą pitną oraz żywnością. W tych zastosowaniach niestety trzeba będzie w dalszym ciągu używać opakowań pochodzących z nowej produkcji. Jednakże warto być w tej kwestii dobrej myśli. Nowe technologie w ostatnich latach pojawiają się jak grzyby po deszczu, a co za tym idzie, z całą pewnością także przetwarzanie, recykling tworzywa HDPE zyska nowe rozwiązania. Dzięki nim, z całą pewnością już niebawem możliwe będzie wytwarzanie opakowań z R-HDPE dostosowanych czystością do kontaktu z żywnością oraz woda pitną. Trzeba jedynie odczekać jeszcze kilka lat, zanim nastąpi przełomowe odkrycie w tej materii, oraz technologia recyklingu z oczyszczaniem zostanie dostosowana do progów opłacalności. Choć z drugiej strony. Czy nie lepiej gdybyśmy zapomnieli o opłacalności w przypadku kiedy chodzi o przyszłość naszej planety i przyszłych pokoleń ją zamieszkujących?