Lokaty bankowe nadal są najczęściej wybieraną formą inwestycji finansowych, na jaką decydują się Polacy. Lokata terminowa daje szansę nie tylko na rentowne oszczędzanie, ale równocześnie zapewnia bezpieczeństwo naszym środkom finansowym. Niewątpliwie najlepsza lokata, która pozwoli nam rzeczywiście zarobić, wiąże się z dłuższym terminem deponowania środków w banku. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na temat lokat długoterminowych.
Lokata długoterminowa zawierana jest na okres dłuższy niż dwanaście miesięcy…
Zazwyczaj czas deponowania środków na lokacie tego rodzaju wynosi dwa lub trzy lata. Rzecz jasna pośród różnorodnych ofert bankowych znajdziemy również inne propozycje, np. lokaty pięcioletnie. Poszukując najlepszego rozwiązania dla siebie warto wziąć pod uwagę ranking lokat, który opracowany został przez specjalistów, bowiem może on być pomocny podczas podejmowania decyzji finansowych.
Lepsze oprocentowanie na lokacie długoterminowej?
Lokaty długoterminowe mogą być (chociaż nie zawsze) znacznie lepiej oprocentowane niż krótkoterminowe. Dzieje się tak dlatego, że banki pragną zachęcić swoich klientów do jak najdłuższego „zamrażania” środków, którymi w dowolny sposób dysponują przez cały okres trwania umowy. Wysokość naszego zysku zależy właśnie od odsetek, jakie są nam naliczane, dlatego też warto zwracać szczególną uwagę na ten aspekt. W przypadku lokat długoterminowych nie musimy się również martwić o spadek oprocentowania. Wybierając depozyty trwające dłużej niż jeden rok możemy wypracować spore zyski. Warto jednak na bieżąco kontrolować, co dzieje się z naszym kapitałem powierzonym bankowi.
Pamiętajmy jednak, aby decyzję o założeniu lokaty podejmować rozsądnie, dokładnie analizując własne możliwości finansowe. W tym przypadku bowiem jesteśmy zobligowani do „zamrożenia” pieniędzy na dłuższy okres czasu. W przypadku zerwania umowy przed czasem zazwyczaj jesteśmy obarczani opłatą manipulacyjną lub też utratą części bądź całości wypracowanych środków. Warto zatem wybrać najlepszą lokatę, która zapewni nam zysk, uwzględniając własne możliwości finansowe.