Aktualni lub aspirujący posiadacze myszy, szczurów, chomików, świnek morskich, koszatniczek czy szynszyli zwykle na początku muszą się zmierzyć z poważnym dylematem – czym i jak często karmić swoje gryzonie. Liczba dostępnych karm jest ogromna, więc zakres wyboru jest szeroki, a dostępność nie sprawia problemu. Wobec tego pozostaje dość duża dowolność i margines swobody w tym aspekcie. Jednak jak wygląda sprawa często krotności karmienia?
Zasadniczo powinno się przede wszystkim karmić rozsądnie i zgodnie z potrzebami zwierzęcia. Ściśle trzymając się teorii, gryzoń musi regularnie dostawać określoną ilość pokarmu o stałej porze każdego dnia. Dzienna dawka jedzenia powinna w ciągu dnia stopniowo znikać, aż do następnego karmienia, by wtedy miska była już pusta. Istotne jest przyzwyczajenie zwierzaka do regularności i niezmiennej porcji pokarmu.
Poza standardowymi normami należy również uwzględnić cechy charakterystyczne gryzonia oraz jego tryb życia. Zapotrzebowanie na jedzenie zależy bowiem w praktyce od aktywności fizycznej, indywidualnego metabolizmu, a także łakomstwa pupila. Ponadto inaczej przebiega karmienie żyjącego samotnie gryzonia, a całej ich grupy. W większym gronie pokarm może znikać stosunkowo szybciej, ponieważ wzajemne interakcje dostarczają zwierzęciu więcej bodźców oraz wzmagają apetyt i zapotrzebowanie na jedzenie. Również ciąża oraz okres odchowu młodych będą wymagały innych sposobów żywienia.
Dwie podstawowe zasady karmienia gryzonia to niedopuszczanie do otyłości oraz zapobieganie wybredności. Ustalony rozkład dziennych posiłków, odpowiednie zróżnicowanie karmy, stały dostęp do świeżej i czystej wody powinny sprzyjać zachowaniu tych zasad. W pokarmie powinna się znajdować duża ilość mało tuczących i bogatych w składniki odżywcze elementów. Dostępna na www.firmatukan.pl karma dla gryzoni jest świetnym przykładem karmienia gryzoni z sercem.
Z kolei w przypadku zwierząt roślinożernych, takich jak królików, świnek czy szynszyli, przy każdorazowym wprowadzeniu nowej karmy istnieje konieczność dostarczania jej w niewielkiej ilości oraz stopniowo. Dzięki temu zwierzę przyzwyczai się do składników, które zawiera nowa karma. Nieprzestrzeganie tej reguły może skutkować różnymi zaburzeniami w układzie pokarmowym, co stwarza zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia pupila.
Poza powyższymi, nie ma żadnych ścisłych i bezwzględnych norm co do godzin karmienia gryzoni. Każde zwierzę jest przypadkiem indywidualnym i żywienie powinniśmy dostosować bezpośrednio do jego zdrowia i potrzeb.