Wykorzystanie geowłókniny w budownictwie.

Współcześnie, wykorzystanie geowłókniny w branży budowlanej, to już nie tylko profesjonalna realizacja dużych inwestycji budowlanych. Bardzo często materiały geosyntetyczne tego rodzaju trafiają także do realizacji prac związanych z wykańczaniem obejść naszych domów jednorodzinnych. Przede wszystkim, materiał ten doskonale sprawdza się przy wzmacnianiu i stabilizacji powierzchni z kostki brukowej. Wszelkiego rodzaju tarasy, chodniki czy też podjazdy garażowe, będą charakteryzować się większym poziomem żywotności, jeśli zastosujemy przy ich wykonaniu nowoczesne geowłókniny TS. Można więc powiedzieć, iż na chwilę obecną wykorzystanie geowłókniny w branży budowlanej staje się coraz bardziej szerokie.

Czy wykorzystanie geowłókniny w inwestycjach prywatnych to dobry pomysł?

Z całą pewnością, wykorzystanie geowłókniny podnosi w pewnym zakresie koszty realizacji poszczególnych inwestycji. Niemniej jednak, z drugiej strony, będziemy także zyskiwać na trwałości danej realizacji. Można więc powiedzieć, iż jak najbardziej jest to dobry pomysł. Przy niewielkim wzroście kosztów, znacząco wydłużymy okres bezawaryjnej eksploatacji danej inwestycji budowlanej w obejściu naszych domów.

Gdzie można zastosować geowłókninę w obejściu domów jednorodzinnych?

Warto sobie także wyszczególnić przypadku, w których wykorzystanie geowłókniny będzie mieć jak największy sens. A takich przypadków znajdziemy stosunkowo sporo. Trzeba więc przyjrzeć się temu zagadnieniu i przygotować listę najczęstszych zastosowań geowłókniny w obejściu prywatnych posesji. Najczęściej, będziemy więc mogli zetknąć się z jej wykorzystaniem w następujących przypadkach

  • Stabilizacja tarasów, chodników, dojazdów do garażu – zastosowanie geowłókniny w tym przypadku, zapewnia nam stabilność nawierzchni brukowej, nawet w przypadku dużych obciążeń. Geowłóknina w tym przypadku zapewnia zabezpieczenie poszczególnych warstw podbudowy. W szczególności zaś, zabezpieczenia warstwy piasku przed ich wypłukiwaniem, co najczęściej prowadzi do pierwszych nierówności w powierzchni kostki brukowej.
  • Wzmocnienie warstw drenażowych – w tym przypadku stosowana jest ona jako geowłóknina filtracyjna. Zapewnia ona zmniejszenie ilości wykorzystywanego żwiru do warstw drenażowych, a jednocześnie utrzymuje wydajność warstwy drenażowej na wysokim poziomie.
  • Stabilizacja i zabezpieczenie folii w oczkach wodnych – gwarantuje wzmocnienie trwałości oczka wodnego, poprzez zabezpieczenie folii przed potencjalnymi uszkodzeniami. Dzięki temu, oczka wodne przez dłuższy czas pozostają szczelne.

Podsumowanie

Generalnie można powiedzieć, iż wykorzystanie geowłókniny jest stosunkowo szerokie także w przypadku inwestycji prywatnych, w obejściu naszych domów jednorodzinnych. Jest to więc materiał geosyntetyczny bardzo dobry i wartościowy z wielu punktów widzenia. Warto zwrócić uwagę na możliwość jego zastosowania w przypadku naszych ogrodów, domów, wykańczania terenów obejścia domu. W wielu sytuacjach, zastosowanie geowłókniny będzie rozwiązaniem najbardziej rozsądnym, z wszystkich możliwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *