Ogrzewanie kanałowe to nowoczesne rozwiązanie technologiczne, pozwalające na całkiem spore oszczędności, zarówno finansowe jak i środowiskowe. Przede wszystkim jest to rozwiązaniem bardziej efektywnym od tradycyjnych grzejników ściennych wobec czego możemy się spodziewać zmniejszenia zużycia materiałów opałowych. To właśnie przekłada się na nasze oszczędności oraz na obniżenie zanieczyszczenia środowiska. Ponadto, wdrożenie grzejników kanałowych w pomieszczeniach mieszkalnych będzie także zapewniać podniesienie poziomu komfortu. Warto tutaj więc przyjrzeć się temu rozwiązaniu nieco bliżej, bowiem może się okazać bardzo korzystnym dla wielu z nas.
Jak działa ogrzewanie kanałowe?
Przede wszystkim warto tutaj dowiedzieć się w jaki sposób działa ogrzewanie kanałowe. Otóż w tym przypadku grzejnik kanałowy montowany jest w podłodze, w pewnym oddaleniu od ściany a nie jak miało to miejsce w przypadku grzejników ściennych, bezpośrednio na ścianie. Do grzejnika kanałowego doprowadzony jest czynnik grzewczy rurkami, dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku grzejników ściennych. Przepływające w jego wnętrzu powietrze rozgrzewa się, a następnie jest wyprowadzone do pomieszczenia. Tutaj jednak, w przeciwieństwie do grzejników konwekcyjnych, ruch powietrza jest wymuszony pracą wewnętrznego wentylatora. Pozwala to na szybszą wymianę powietrza przez co pomieszczenie jest szybciej zaopatrywane w ciepłe powietrze. Wentylatory zamontowane w grzejnikach kanałowych są oczywiście jak najbardziej ciche i oszczędne. Dzięki temu możemy utrzymać wysoki poziom komfortu wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, oraz nie narażać się na niepotrzebne koszty eksploatacyjne.
Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną ważną zaletę. Otóż, w przypadku zastosowania grzejników kanałowych z wymuszonym obiegiem powietrza, nie będzie dochodziło do spalania się kurzu na elementach grzejnych. Dzięki temu ściany nie będą się tak szybko brudzić, jak to ma miejsce w przypadku grzejników ściennych, gdzie tuż nad nimi, już po jednym sezonie grzewczym widać czarne smugi.
Montaż grzejników kanałowych.
Montaż grzejników kanałowych będzie tutaj wymagać pewnej ingerencji w strukturę budynku oraz instalacji. Nie jest to jednak nic nadzwyczaj trudnego. Przede wszystkim trzeba będzie wyciąć odpowiednie kanały pod montaż grzejników. Wobec tego, koniecznym będzie tutaj zapewnienie stosunkowo grubych wylewek podłogowych. W większości przypadków grzejnik kanałowy będzie występować w grubości 10 cm łącznie z kratownicą maskującą. Toteż możemy powiedzieć, iż w większości budynków nie będzie z tego tytułu większych trudności. Pozostanie nam jeszcze jedynie doprowadzenie czynnika grzewczego, co będzie oczywiście wymagać pewnych przeróbek instalacji. Nie jest to jednak jakaś wielka ingerencja, tylko doprowadzenie rurek do nowego miejsca montażu grzejnika. Zyskamy na tym nawet możliwość schowania rurek w podłogach, co podniesie poziom estetyki wystroju naszych wnętrz.
Jednym słowem ogrzewanie kanałowe zdecydowanie warto montować, szczególnie w domach nowych, parterowych. Będzie ono wpływać na zmniejszenie kosztów ogrzewania i ograniczenie zanieczyszczeń środowiska. Podniesie także poziom komfortu eksploatacji naszych pomieszczeń mieszkalnych, co zawsze jest warte dodatkowych inwestycji w budynek.