Ocieplanie domu wydaje się na pierwszy rzut oka niezbyt trudnym zadaniem. I nie chodzi mi tu w ogóle o wykonanie pracy, które wcale łatwe nie jest. Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, to czym chcemy nasz dom ocieplić?
Metodą, która obecnie jest najpopularniejsza na naszym rynku to ocieplanie BSO (Bezsposinowy system ociepleń). Ta metoda, to przymocowywana termoizolacja do ścian za pomocą kleju (to nic innego jak styropian klejony do ściany i pokryty tynkiem). Zaletami, które przemawiają za tą metodą to po pierwsze ochrona ścian przed różnymi czynnikami atmosferycznymi (np. śnieg, deszcz). A po drugie, to estetyka, nasze ściany są po prostu ładniejsze i bardziej kolorowe.
Dobrze, ale jaka powinna być grubość takiego ocieplenia?
Teoretycznie, im ocieplenie będzie grubsze, tym budynek będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie. Jednak w praktyce w systemie BSO grubość izolacji nie powinna być większa niż 15 centymetrów. A to dlatego, że przy grubszej izolacji może dojść do uszkodzeń na elewacji pod wpływem temperatury.
Do ocieplania używa się najczęściej styropianu (EPS 70 bądź EPS 100), bądź wełnę mineralną (występuje ona w dwóch wariantach – płyty fasadowe albo wełna lamelowa). Izolacyjność styropianu i wełny jest bardzo podobna. Różnica, jaka pomiędzy nimi występuje, to paro przepuszczalność oraz ciężar objętościowy.
Wybierając metodę, jaką będziemy izolować nasz dom, musimy najpierw wziąć pod uwagę technologię, w jakiej budujemy nasz dom. Do lekkich materiałów zaleca się styropian, natomiast wybierając wełnę musimy liczyć się, że jej waga jest spora.
Niewątpliwym plusem przemawiającym, za dokonaniem wyboru wełny jest jej paro przepuszczalność. Jest ona o około 20 razy większa, aniżeli styropianu.
Teraz czas na element, który wiele osób lekceważy, a jest on równie ważny jak reszta. Chodzi tutaj o tynk. W przypadku styropianu stosuje się tynk akrylowy, silikatowy albo mineralny. I np. jeśli nasz dom będzie znajdował się blisko ruchliwej ulicy, to najlepiej zastosować tynk silikatowy (o wiele dłużej będzie czystszy). A jeśli nasz dom będzie blisko zbiornika wodnego, to wiadomym jest, że będzie w powietrzu panowała duża wilgotność. Wtedy najlepiej wybrać do ocieplenia tynk akrylowy, co spowolni pojawienie się na ścianach mchu, grzybów, itp.
Na sam koniec jedna, chyba najważniejsza rada odnośnie kładzenia ocieplenia. Wykonywać się powinno te prace w temperaturach pomiędzy 5 a 25 stopniami Celsjusza na plusie. Dodatkowo pogoda za oknem powinna być bezdeszczowa oraz bezwietrzna, nie powinno być również zbyt słonecznie, albowiem dochodzi do zbyt szybkiego wysychania tynków, co może w przyszłości rodzić wiele problemów. Dlatego najlepszym okresem, kiedy to powinno wykonywać się docieplenia Warszawa to okres wiosna – lato.
Wełna czy styropian to jedno z najczęściej zadawanych pytań przy wyborze ocieplenia zewnętrznego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak przedstawiając właściwości obu materiałów spróbuje dokonać wyboru. Szerzej w tym artykule: domenergooszczedny.eu/pl/blog/aktualnosci/welna-czy-styropian-co-lepsze-do-ocieplania-budynku. Wybór jak widać nie jest prosty i zależy głównie od metody, którą zamierzamy ocieplić ściany budynku.