Rak płuc to jeden z najgroźniejszych, a zarazem najczęściej występujących nowotworów. Bardzo często atakuje mieszkańców Polski, tak samo jak np. nowotwór skóry. Które osoby są najbardziej narażone na zachorowanie? Co można zrobić, by tego uniknąć?
Kto jest zagrożony?
Rak płuc najczęściej dotyka palaczy oraz osoby żyjące w zanieczyszczonych miastach. Kiedyś częściej atakował mężczyzn, ponieważ to oni najwięcej palili. Obecnie również wiele kobiet musi walczyć z tą chorobą. Warto jednak podkreślić, że nadal nawet trzykrotnie więcej mężczyzn zapada na raka płuc niż kobiet.
Rak płuc zaliczany jest do najczęściej występujących w Polsce nowotworów złośliwych, dlatego całkowite rzucenie lub chociażby ograniczenie palenia powinno być dla każdej osoby bardzo ważne.
Polscy lekarze najczęściej diagnozują raka u pacjentów w wieku już zaledwie powyżej 40 lat. Szczytową zachorowalność obserwuje się u osób w wieku około 70 lat, które do tej pory niechętnie diagnozowały się w tym kierunku. Jest to niezwykle niepokojące zjawisko, ponieważ jak powszechnie wiadomo, rak płuc przez wiele lat nie daje żadnych objawów, a gdy się już one pojawią, to najczęściej jest za późno na całkowite wyleczenie.
Czynni czy bierni palacze?
Jeszcze kilka lat temu nie mówiło się tak często o tym, jakie zagrożenie dla zdrowia stwarza bierne palenie. Obecnie większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że jest ono niemniej niebezpieczne od palenia czynnego. Szacuje się, że osoby czynnie palące papierosy mają nawet 20 krotnie większą szansę złapania raka płuca niż osoby unikające tego nałogu. A jak jest z biernymi palaczami? Tutaj to ryzyko też wzrasta, nawet 3 krotnie.
Pierwsze objawy raka płuc
Jak już wspomniano wyżej, rak płuc przez wiele lat rozwoju nie daje żadnych objawów. Gdy wystąpią już jakieś symptomy, to zazwyczaj jest on w stadium zaawansowanym. Jakie objawy spotyka się najczęściej u chorych? To przede wszystkim przewlekły kaszel, krwioplucie, nawracające stany zapalne, duszności i pojawiająca się co jakiś czas bolesność w klatce piersiowej. Wystąpienie powyższych objawów zawsze powinno zmobilizować pacjenta do szybkiej konsultacji lekarskiej.