Ubezpieczenie rolnicze i jego prawidłowy wybór.

Rolnicy prowadzący gospodarstwa o łącznej powierzchni upraw rolnych przekraczającej 1 hektar, obowiązani są do wykupienia pakietu ubezpieczeń OC. Wynika to z ustawy o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych z dnia 22 maja 2003r., która bardzo dokładnie precyzuje, które gospodarstwa będą kwalifikować się do obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych. Warto tutaj więc przyjrzeć się całej kwestii nieco bliżej i przeprowadzić odpowiedni rekonesans na rynku, celem wybrania odpowiedniej ubezpieczalni, w której wykupimy polisę. Zobaczmy zatem jak to wszystko wygląda.

Na co mi ubezpieczenie OC?

Wielu rolników z cała pewnością zapyta, po co im w ogóle OC, skoro nie powodują żadnych wypadków. Niestety bardzo często, a potwierdzają to statystyki, dochodzi do wypadków z udziałem rolników, przy czym to właśnie rolnik, bądź jego pracownik ponosi winę. Warto tutaj od razu nadmienić, iż ubezpieczenie OC dla rolnika, obejmuje także wszystkich członków jego rodziny, oraz osoby wykonujące pracę na rzecz ubezpieczonego rolnika. Wobec czego nawet jeśli pracownik, spowoduje na przykład wypadek komunikacyjny podczas wykonywania prac rolnych, ewentualna wypłata zadośćuczynienia poszkodowanym, będzie realizowana w ramach ubezpieczenia. Jednym słowem odpowiednio wybrane ubezpieczenie OC gospodarstwa rolniczego, to podstawa bezpieczeństwa podczas wykonywania codziennej pracy w gospodarstwie.

Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego.

Drugą kwestią jest tutaj ubezpieczenie gospodarstwa rolniczego. Chodzi nam o to, iż w przypadku wszelkich katastrof i klęsk żywiołowych, czyli na przykład powodzi, może dojść do poważnych zniszczeń w zabudowie gospodarczej. W takich przypadkach odbudowa, czy też naprawa uszkodzeń, będzie bardzo kosztowna, a z reguły żadnego rolnika nie stać na jednorazowe wyłożenie kilku czy też kilkunastu tysięcy na usunięcie szkód powodziowych. W takich właśnie przypadkach przydatne jest ubezpieczenie gospodarstwa rolnego, aby w razie poważnych strat móc skorzystać z ubezpieczenia, celem usunięcia szkód i odbudowy zniszczonych zabudowań rolniczych.

Wybór ubezpieczalni.

Osobną kwestią w tym przypadku jest rzecz jasna wybór ubezpieczalni. Ustawodawca w tym przypadku nie narzuca rolnikom swojego zdania i można dowolnie wybierać ubezpieczyciela, przy czym jednak umowa ubezpieczenia zawierana jest na rok i tyle tez obowiązuje. Aby wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb, warto przeprowadzić porównanie poszczególnych ofert różnych ubezpieczalni. Bardzo łatwo można to wykonać poprzez odpowiednie narzędzie do porównywania ofert ubezpieczalni na stronie mojapolisa.net.pl. Jest to strona, dzięki której znajdziemy aktualnie, najlepsze oferty poszczególnych ubezpieczycieli i bez trudu zestawimy je ze sobą, aby dobrać ofertę najlepiej spełniającą nasze w tym zakresie wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *