Wykorzystanie magazynu konsygnacyjnego w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją przy wykorzystaniu surowca dostarczanego z innych krajów UE, może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów prowadzenia działalności. Wynika to z faktu samej istoty magazynu konsygnacyjnego, o czym opowiemy poniżej. Przede wszystkim jednak trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż pojęcie magazynu konsygnacyjnego, powstało właśnie z myślą o ograniczeniu kosztów prowadzenia działalności wynikających z obowiązku podatkowego. Zobaczmy więc, na czym to wszystko polega, i jak wykorzystać to pojęcie, aby zoptymalizować koszty prowadzonej działalności.
Pojęcie magazynu konsygnacyjnego.
Samo pojęcie, jak już wspomnieliśmy, powstało z myślą o przedsiębiorcach prowadzących działalność produkcyjną w kooperacji z zagranicznymi kontrahentami. Oczywiście chodzi nam o kontrahentów prowadzących działalność na terenie Unii Europejskiej, bowiem prawo związane z magazynem konsygnacyjnym, obowiązuje tylko na jej terenie. Otóż jest to specyficzna forma magazynu służąca do przechowywania towarów, bez konieczności odprowadzania podatku VAT. Po prostu przedsiębiorca pozyskuje odpowiednie zapasy surowców produkcyjnych od zagranicznych dostawców, a następnie składuje wszystko na magazynach konsygnacyjnych.
W tym przypadku nie zachodzi jeszcze obowiązek odprowadzenia podatku. Dopiero w momencie podjęcia surowca z magazynu konsygnacyjnego, przedsiębiorca faktycznie wchodzi w jego posiadania i obowiązany będzie do odprowadzenia podatku VAT. Dzięki temu, nawet sprowadzając do kraju duże zapasy surowca produkcyjnego nie trzeba od razu odprowadzić podatku VAT, od całości zakupu. Obowiązek podatkowy jest tutaj rozłożony na dłuższy okres czasu, dzięki czemu bieżące koszty działalności ulegają znacznemu obniżeniu.
Jak wykorzystać magazyny konsygnacyjne?
Aby wykorzystać magazyny konsygnacyjne trzeba przede wszystkim albo posiadać własny magazyn o takim statusie, albo skorzystać z usług zewnętrznych. Obecnie stosunkowo sporo przedsiębiorstw zajmujących się wynajmowaniem powierzchni magazynowej, wdraża u siebie możliwość skorzystania z magazynów konsygnacyjnych. Oczywiście ta druga opcja zdaje się być lepszą przez wzgląd na kilka faktów. Przede wszystkim w przypadku skorzystania z zewnętrznych usług magazynowych nie trzeba będzie martwić się bezpieczeństwem składowanych surowców, ani też ich transportem.
Pełną obsługę logistyczną zapewnia nam tutaj bowiem dostawca usługi magazynowej. My tylko musimy ustalić harmonogram dostaw surowca na wydziały produkcyjne, aby zapewnić sobie ciągłość produkcji. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż magazyny konsygnacyjne to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie dla większych przedsiębiorstw produkcyjnych, dla których jednorazowe opłacenie podatku VAT od zamawianych surowców produkcyjnych, mogłoby być zbyt wielkim obciążeniem.