Psychoterapia grupowa to nic innego, jak działania, które na celu mają rozwój oraz zmianę świadomości. Pomimo, iż narzędziem pracy psychologa jest grupa, to i tak głównym celem psychoterapii grupowej jest pomoc osobie indywidualnej. Sama psychoterapia grupowa, to rozmaita forma terapii. Np. krótkie formy terapeutyczne, to wprowadzenie do odpowiedniej tematyki (pomoc osobom, które przeżyły traumatyczne chwile w swoim życiu).
Przeciwieństwem krótkich form, są grupy, których praca trwa nawet kilka lat. Oczywiście, w trakcie trwania sesji takiej długiej grupy, co jakiś czas zmieniają się jej uczestnicy. Z reguły stosuje się metodę spotkań raz w tygodniu po około 2 godziny. Chociaż, są również przypadki, że wymagane są spotkania częstsze, oraz dłuższe. Terapia grupowa od zwykłej terapii różni się w głównej mierze składem osobowym. Bo oprócz psychologa równocześnie bierze w terapii od 2 do kilkunastu osób.
Po co tworzy się takie grupy?
Tworzone są one po to aby po odpowiedniej selekcji osób, każda osoba biorąca w terapii udział mogła uzyskać pomoc (poradzić sobie z borykającym ją problemem). Taka grupa to nadzieja na rozwiązanie naszego problemu, poczucie, że są osoby, których spotykają identyczne problemy co nas.
Psychoterapia grupowa Warszawa jest o wiele lepszą formą, niż psychoterapia indywidualna, albowiem osoby w niej uczestniczące są dla nas źródłem wsparcia. Powoduje to, że nie chcąc być źle odebranym, staramy się mocniej walczyć z problemem.
Przeciwwskazaniem w uczestnictwie w takiej grupie jest brak umiejętności otworzenia się przed drugim człowiekiem. Zrozumiałe jest, że łatwiej wylewać swoje żale i smutki tylko w otoczeniu psychologa. Ale jeśli zobaczymy, że są osoby z tym samym problemem, to w wielu przypadkach wtedy szybciej i o wiele łatwiej walczy się z takimi przeciwnościami.